Matematická analýza pro informatiky 2 - ZS 2021/22
Cvičení k přednášce Matematická analýza 2 (NMAI055) (čtvrtek 15:40 - 17:10 v S11)
(přednáší prof. RNDr Aleš Pultr, DrSc)
Stránka k přednáškám profesora Pultra v ZS 2020/21 zde
Sylabus a základní literatura - SIS
Další vhodná literatura:
- FEL ČVUT: J Hamhalter, J. Tišer: Diferenciální počet funkcí více proměnnných zde.
- FEL ČVUT: J Hamhalter, J. Tišer: Integrální počet funkcí více proměnnných zde
- V. Hájková, M. Johanis, O. John, O. Kalenda, M. Zelený: Matematika. Matfyzpress, 2006 - tato skripta už bohužel už nejsou přístupná na webu;
- A. Pultr: Skripta z matematické analýzy zde ;
- skripta k Matematické analýze 1 (ve velmi předběžné formě, jak píše prof.L.Pick)
Mnoho dalších příkladů můžete také najít
- u doc. M. Lopatkové (UFAL)
- ve sbírce KAM
- ve cvičeních docenta Roberta Šámala (IUUK)
- ve skriptech k Matematické analýze 1 (ve velmi předběžné formě, jak píše prof.L.Pick)
Pro opakování základních důležitých partií z Matematické analýzy 1 třeba poslouží (moje) cvičení z MA1 z LS 2019/20 , odkaz zde .
A třeba by se mohlo hodit i podívat se na stránky
- PřF - LS - Matematika A2
- PřF - LS - Rozšíření matematiky A1
Konzultační hodiny
- před cvičením ve čtvrtek po dohodě od 14:30 nebo i dříve, na chodbě KAM (2.poschodí), nebo pak po cvičení v S11
- nebo i jindy po dohodě ( e-mailem krylova@kam.mff.cuni.cz nebo krylova@natur.cuni.cz nebo na 604 268 425)
Probírané příklady na cvičeních:
- Cvičení 1. (30.9.2021) : úvod - návrh "organizace" cvičení, podmíny zápočtu vyhlásíme na příštím cvičení;
dále dle přání posluchačů opakování některých důležitých pojmů z MA1, krátký úvod do analýzy funkcí více proměnných a potřebnosti metriky (jako příklad v prostorech Rn , spec. v R2 ). Zatím byly "rozdány" příklady k úvodu diferenciálního počtu funkcí více proměnných z MA2 z roku 2018/19 funkce více proměnných 1 ( pdf ). Připravím ještě výběr příkladů a problémků k přemýšlení o metrice, metrických prostorech a vlastnostech množin v metrických prostorech - můžete si vybrat a zkusit vyřešit dvě úlohy jako domácí úkol (úkol "navíc", úkoly budou zadávány od cvičení příštího).
Domácí úkol: dú 1 - opakování ( pdf ) nepovinný - a stačí odevzdat, vzhledem k pozdnímu zadání, až do cvičení 3 .
Domácí úkoly, zadané na cvičení, můžete poslat e-mailem, nejlépe do úterní půlnoci, pokud je budete chtít mít opravené do příštího cvičení, nebo aspoň na příštím cvičení pak odevzdat. - Cvičení 2. (7.10.2021): metrické prostory - metrika, vlastosti podmnožin metrických prostorů, limita posloupnosti bodů v metrickém prostoru, spojitost zobrazení;
výběr příkladů: metrické prostory zde ( pdf ) - budeme cvičit na příštím cvičení (probírali jsme dle otázek posluchačů hlavně totální difrenciál funkce více proměnných);
funkce více proměnných ( i obecněji f : Rm → Rn ) a opakování základních pojmů - limity, spojitost, parciální derivace, hlavně pak jsme mluvili o totálním diferenciálu a jeho významu a užití;
výběr příkladů: funkce více proměnných 1 zde ( pdf ) ( i pro cvičení 3).
Domácí úkol: dú 2 - funkce více proměnných 1 ( pdf ) - Cvičení 3. (14.10.2021): Metrické prostory - zatím jen připomenutí definic základní pojmů: metrika, vlastosti podmnožin metrických prostorů, limita posloupnosti bodů v metrickém prostoru.
výběr příkladů: metrické prostory zde ( pdf ) - zde k promyšlení, řešit budeme ve cvičení příštím.
Dále pak funkce více proměnných - limity, vyšetření spojitosti funkce, výpočet parciálních derivací;
výběr příkladů: funkce více proměnných 1 ve cvičení 2 .
Domácí úkol: zůstává ještě dú 2 - funkce více proměnných-1 ( pdf ) a můžete zkusit promyslet řešení vybraných příkladů k metrickým prostorům: dú 3 - metrické prostory ( pdf ) - Cvičení 4. (21.10.2021): ještě výpočet parciálních derivací, totální diferenciál funkce více proměnných a jeho užití; opakování i charakterizace podmnožin metrického prostoru.
Výběr příkladů: funkce více proměnných 2 (i pro příští cvičení) zde ( pdf ).
Dále ještě metrické prostory - výběr příkladů: metrické prostory zde ( pdf )
Domácí úkol: dú4 - funkce více proměnných 2 ( pdf ) (promiňte, prosím, opožděné zadání) . - Cvičení 28.10.2021 se nekoná - státní svátek.
- Cvičení 5. (4.11.2021): připomenutí věty o derivaci složených funkcí více proměnných ("řetízkové pravidlo") , dále úvodní příklady k pochopení toho, "co je" funkce, definovaná implicitně.
Výběr příkladů: Funkce více proměnných 2 zde ( pdf ) a funkce více proměnných 3 ("implicitní" funkce) zde ( pdf ) (i pro další cvičení) .
A zde je několik řešených příkladů - funkce, definované implicitně: funkce, definované implicitně - řešené příklady 1 ; funkce, definované implicitně - řešené příklady 2 .
Domácí úkol: (jako příprava na příští cvičení): dú5 - funkce více proměnných-3 ( pdf ) .
A slíbené jednoduché domácí úkoly "pro chemiky" a jejich "komentované řešení" (třeba pomohou na začátku přemýšlení o dané partii)
dú 5 (pro chemiky PřF) ( pdf ) - diferencovatelnost funkce, totální diferenciál, derivace složené funkce více proměnných;
a řešení úkolu pro chemiky: řešení 5. domácího úkolu - první část a řešení 5. domácího úkolu - druhá část
dú 6 (pro chemiky PřF) ( pdf ) - funkce, definované implicitně; extrémy funkcí dvou proměnných
a "moje" řešení úkolu pro chemiky: dú 6 - řešení 1.část (implicitní funkce); dú 6 - řešení 2.část (extrémy). - Cvičení 6. (11.11.2021) : ještě, pokud bude třeba, vyšetřování diferencovatelnosti funkce - problémky z domácího úkolu a "protipříklady"; vektorové funkce více proměnných - limita, spojitost, diferenciál; pak výpočet derivací složených funkcí více proměnných(řetízkové pravidlo) .Dále implicitní funkce - příklady z minulého cvičení 4.11..
Domácí úkol: pokud jste neřešili, tak zůstává dú5 - funkce více proměnných-3 ( pdf ) ;
a pokud už tento úkol máte, pak můžete "dobrovolně" zkusit třeba i dú6 - funkce více proměnných-4 ( pdf ) - Cvičení 7. (18.11.2021): systémy funkcí, definovaných implicitně soustavou rovnic - příklady: funkce více proměnných 3 ("implicitní" funkce) zde ( pdf ) ;
úvodní příklad vyšetřování extrémů funkcí dvou proměnných - výběr příkladů: funkce více proměnných 4 (extrémy funkce) zde ( pdf ) .
A zde je několik řešených příkladů vyšetřování lokálních i globálních extrémů extrémů funkcí více proměnných: extrémy funkce - řešené příklady .
Domácí úkol: dú7 - funkce více proměnných 5 ( pdf ) - Cvičení 8. (25.11.2021): jen opakování vyšetřování vázaných extrémů funkcí více proměnných - na příkladech funkcí dvou proměnných ( zde i obecně metoda Lagrangeových multiplikátorů) - výběr příkladů je v minulém cvičení, spolu s několika příklady řešenými .
Domácí úkol: 1. "domácí" test ( pdf ) - shrnutí základních poznatků z diferenciálního počtu (funkcí více proměnných) ( bylo by dobré "odevzdat" test do pondělí 6.12.) - Cvičení 9. (2.12.2021): ještě opakování hledání vázaných extrémů - řešili a promýšleli jsme podrobně příklad 6. ze souboru řešených příkladů extrémy funkce - řešené příklady Dále jsme trošku opakovali Riemannův integrál funkce jedné proměnné - definice, existence, vlastnosti, výpočet, základní věta analýzy a výpočet integrálu pomocí Newton-Leibnizovy formule;
Domácí úkol: zůstává 1.domácí test (z minulého cvičení). - Cvičení 10. (9.12.2021): ještě další aplikace Riemannova integrálu funkce jedné proměnné a připomenutí základní věty analýzy a Newton-Leibnizovy formule; opakování definice, vlastností a příklady užití dvojného integrálu, úvodní jednoduché příklady výpočtu dvojného integrálu užitím Fubiniovy věty, a i jednoduchý příklad výpočtu integrálu trojného. A dle přednášky možná i substituce v dvojném integrálu.
Výběr příkladů: dvojný integrál ( pdf ) ; trojný integrál ( pdf )
a "navíc" k nahlédnutí - domácí úkoly "pro chemiky PřF" a jejich "komentované řešení":
dú 7 (pro chemiky( ( pdf ) - integrál dvojný (výpočet a aplikace) a zde je "moje" řešení dú 7 - řešení
dú 8 (pro chemiky) - trojný integrál a řešení dú 8 - řešení .
A můžete se podívat, pokud byste si chtěli zopakovat Riemannův integrál funkcí jedné proměnné, na cvičení z matematické analýzy 1 v LS 2019/20
a zkusit si opakování na jejich domácím úkolu 12:
Cvičení 12 - MAI 1 ("písemné", místo cvičení 14.5.2020): Určitý integrál Newtonův a Riemannův - výpočet integrálů (užití substituce i integrace per partes),
vlastnosti určitého integrálu a aplikace.
Příklady k tomuto cvičení z MAI 1: cvičení 12 - příklady určitý integrál ( pdf )
A cvičení "písemné" z MAI 1: "písemné" cvičení 12 - 1.část a "písemné" cvičení 12 - 2.část a k tomu domácí úkol: Domácí úkol 12. ( pdf ) a "moje" řešení dú 12 .
A "naše"
Domácí úkoly: 1. na cvičení jsme se dohodli na druhém domácím testu - z metrických prostorů: 2."domácí " test ( pdf ) (stačí poslat po Vánocích);
2. dú8 - dvojný integrál 1 (pdf ) - Cvičení 11. (16.12.2021): Ještě příklady výpočtu a užití dvojného a trojného integrálu; substituce v dvojném integrálu - polární souřadnice (příklady z minulého cvičení).
Domácí úkol: dú9 - integrál 2 ( pdf ) nepovinný, ale můžete poslat při příprave na zkoušku ke kontrole, pokud příklady budete řešit. - Cvičení 12. (6.1.2022): ještě příklady výpočtu dvojného a trojného integrálu substitucí - příklady z domácího úkolu 9 (z minulého cvičení).