Matematická analýza pro informatiky 1 (2023/24)
Cvičení k přednášce Matematická analýza 1 (NMAI054, paralelka 23bNMAI054×12)
(přednáší docent RNDr. Martin Klazar, Dr. a doc. RNDr. Vít Jelínek, Ph.D. )
Naděžda Krylová
PřF UK , Ústav aplikací matematiky a výpočetní techniky
Albertov 6, 2. poschodí, 209
Kontakt:
krylova@natur.cuni.cz
krylova@kam.mff.cuni.cz
SOS linka : mobil 604 268 425
Konzultační hodiny: po dohodě, a konzultace mohou být též např. ve středu od 13:00 před cvičením, pokud máte "volno".
Konzultace ve zkouškovém období:
konzultace "hromadné" v úterý 28.5., 4.6., 18.6., 25.6. , 2.7. a ve středu 12.6., vždy 10:00 - 13:00 (nebo i déle, bude-li třeba), v posluchárně N7, IMPAKT v Troji,
nebo po dohodě.
Z literatury, doporučené v SISu:
- V. Hájková, M. Johanis, O. John, O. Kalenda, M. Zelený: Matematika. Matfyzpress, 2006 - tato skripta už bohužel už nejsou přístupná na webu
- J. Veselý: Základy matematické analýzy I zde
Mnoho dalších příkladů můžete také najít
- u doc. M. Lopatkové (UFAL)
- ve sbírce KAM
- ve cvičeních dr. Roberta Šámala (IUUK)
- ve sbírce prof. L. Picka (KMA)
- ve skriptech k Matematické analýze 1 (předběžná verze, jak píše prof.L.Pick)
"Pomocné" materiály:
- nekonečné řady - cvičení se řešenými příklady
- limita a spojitost funkce - cvičení se řešenými příklady
- průběhy funkcí - několik řešených příkladů
Příklady, probírané na cvičeních:
- Cvičení 1. (21.2.2024):
O tom, čím se zabývá matematická analýza a také trošku úvodního opakování středoškolské matematiky - něco z výrokového a množinového počtu; absolutní hodnota (a vzdálenost) v R; reálné funkce - definiční obory, vlastnosti funkcí.
Příklady k opakování (i pro další cvičení): Cvičení 1. (vlastnosti a grafy základních funkcí v části III., zvláště funkcí exp(x), ln(x), sin(x), cos(x), považujeme za "známé")
Hezké čtení (i o matematické analýze):
Alfred Rényi: Dialogy o matematice (Mladá fronta, edice Kolumbus, Praha 1980)
John D. Barrow: Pí na nebesích (O počítání, myšlení a bytí) (Mladá fronta, edice Kolumbus, Praha 2000)
John D. Barrow: Kniha o nekonečnu (Stručný průvodce světem bez hranic. počátku a konce) (Nakladatelství Paseka, 2007)
Keith Devlin: Jazyk matematiky (Jak zviditelnit neviditelné) (Nakladatelství Argo a Dokořán, Praha 2011)
Domácí úkol: Domácí úkol 1 - zatím spíše jako příprava na cvičení - stačí promyslet, ale chcete-li, abych váš dú prohlédla, pak můžete řešení domácího úkolu poslat emailem nebo přinést na cvičení 28.2. (opět, vlastnosti a grafy základních funkcí exp(x) a ln(x) bereme jako "známé") .
- Cvičení 2. (28.2.2024):
Ještě opakování - absolutní hodnota v R, jednoduché důkazy několika vlastností absolutní hodnoty; vlastnosti z domácího úkolu, budou-li; řešení rovnic a nerovnic; množinový počet; reálné funkce a jejich vlastnosti, pokusy o grafy; jednoduché důkazy, matematická indukce - ( příklady ze cvičení 1 a případně z domácího úkolu). Dále podle přednášky 22.2. - spočetnost, resp. nespočetnost množin v R, supremum a infimum množiny v R.
Příklady: Cvičení 2
Domácí úkol: Domácí úkol 2 - Cvičení 3. (6.3.2024):
Ještě trošku opakování - příklad užití matematické indukce, též něco z množinového počtu a zobrazení množin (příklady ze cvičení 1 nebo z domácích úkolů)).
Dále ještě několik příkladů vyšetření suprema a infima množiny (příklady ze cvičení 2 a případně dle dotazů k dú2) a hlavně
posloupnosti reálných čísel a jejich vlastnosti - opakování definice vlastní i nevlastní limity posloupnosti, důkazy limit z definice, výpočet limit posloupností užitím aritmetiky limit a věty o limitě sevřené posloupnosti.
Příklady: Cvičení 3, 4
Domácí úkol: Domácí úkol 3
A ze cvičení k MAI 1 z LS 2019/20 je Domácí úkol 3. a zde Dú 3 - řešení - (moje) řešení z prvního "covidového" semestru (LS 2019/20). Psala jsem tehdy studentům, a platí to i nyní: Můžete si vaše domácí úkoly tak sami zkontrolovat, opravit a případně opravit i moje chyby v řešení (a ty mi, prosím, laskavě ohlašte). Můžete použít jako přípravu na další cvičení. - Cvičení 4. (13.3.2024):
Limita posloupnosti reálných čísel - ještě důkazy tvrzení o limitách (i dle návrhu posluchačů); důkazy limity posloupnosti "z definice", dále výpočet limity posloupnosti užitím aritmetiky limit a věty o limitě sevřené posloupnosti.
Příklady z minulého cvičení.
Domácí úkol: Domácí úkol 4. - stačí zatím jen příklady 1. a 2. z tohoto domácího úkolu, zbývající problémy budou úkolem z příštího cvičení.
A přidávám ještě "písemné cvičení" MAI 1 "covidového" roku s mnoha řešenými příklady "z limit" posloupností:
Cvičení 4. (12.3.2020) - náhradní písemná verze: cvičení 4. - první část , a zde dodatek - cvičení 4. - 2.část , a jako odpověď na otázku trošku podrobněji návod k příkladu 3 .
( A tehdy jsem k tomu studentům napsala: pokusila jsem se cvičení "zapsat " tak, jak by mohlo cvičení možná probíhat, pokud bychom mohli mít výuku spolu jako jindy.) - Cvičení 5. (20.3.2024):
Ještě (dle návrhu posluchačů) příklady výpočtu limity posloupnosti, užití věty o limitě monotonní posloupnosti a věty o limitě podposloupnosti, limita posloupnosti rekurentně zadané, cauchyovské posloupnosti připomeneme na příštím cvičení. Dále trošku o nekonečných řadách - definice konvergence, resp. divergence řady; jednoduché příklady vyšetření konvergence nekonečných řad, nutná podmínka konvergence řad, srovnávací kriterium pro řady s nezápornými členy, jednoduché příklady vyšetření konvergence řad.
Příklady ze cvičení 3,4 a dále další příklady cvičení 5 - posloupnosti a řady a k opakování vlastností funkcí a k úvodu k limitám funkcí cvičení 5 - opakování funkcí .
Domácí úkol: Domácí úkol 4. - příklady 3. nebo 4., a dobrovolně příklad 5. nebo 6.
A zkuste aspoň dva příklady vyšetřování konvergence nekonečné řady z úkolu 4 nebo pak z dalšího úkolu Domácí úkol 5. A zde je "moje" řešení dú 5 (pro vaší kontrolu, opět z roku 2019/20)). - Cvičení 6. (27.3.2024): Ještě trošku o nekonečných řadách - připomenutí definice konvergence, resp. divergence řady, další jednoduché příklady vyšetření konvergence nekonečných řad - užití nutné podmínky konvergence řad a srovnávacího kriteria pro řady s nezápornými členy, dále zmíněno a užito Cauchyho a D´Alambertovo limitní kriterium a vyšetřena konvergence funkční řady, kterou byla definována funkce exp(x). Dále jednoduché příklady reálných funkcí a vešetření jejich vlastností.
Příklady jsou v minulém cvičení 5.
Domácí úkol: zůstává úkol ze cvičení 5 - Domácí úkol 5. A zde je "moje" řešení dú 5 (pro vaší kontrolu, opět z roku 2019/20)).
- Cvičení 7. (3.4.2024):
Ještě připomenutí definice Cauchyovské posloupnosti a užití při důkazu divergence harmonické řady. Reálné funkce a jejich vlastnostii - shrnutí vlastností "důležitých" elementárních funkcí ( např. "tahák" http://dagles.klenot.cz/rihova/elfunkce.pdf , ale máte jistě i "lepší"), jako příklad definice a vlastnosti funkcí arcsin(x) a arctan(x). Dále limity funkce - připomenutí limit některých "tabulkových" funkcí, výpočet limit funkcí užitím "aritmetiky limit". Spojitosti funkce v bodě i "v intervalu".
Příklady k opakování vlastností funkcí a k úvodu k limitám funkcí cvičení 5 - opakování funkcí a příklady k výpočtu limit funkce a Cvičení 6 .
A zde jsou písemné verze cvičení (MAI 1 z LS 2019/20): "písemné" cvičení 5 , "písemné" cvičení 6. a "písemné" cvičení 6 - 2.část .
Domácí úkol: Je zde zadán Domácí úkol 6 a "moje" řešení dú 6 , ale protože jsme neprobrali na cvičení vše, co je shrnuto v tomto domácím úkolu, můžete si tento úkol zatím jen "prohlédnout", a promyslet, co byste si přáli probrat na příštím cvičení. A řešení tohoto úkolu můžete "sepsat" až po cvičení 8.
Domácí úkol 7 nebude. - Cvičení 8. (10.4.2024):
Ještě výpočet limit funkcí - výpočet limit funkcí užitím aritmetiky limit, věty o limitě složené funkce a věty o limitě funkce sevřené. Důkazy limity funkce "z definice". Vyšetření spojitosti funkce v bodě i v intervalu - ještě další příklady. Dále derivace funkce - zopakování definice, výpočet derivací pomocí vzorců.
Příklady ještě z minulého cvičení k výpočtu limit funkce ze Cvičení 6 a další příklady vyšetřování spojitosti funkcí a výpočtu derivací Cvičení 8.
A zde je písemná verze cvičení z LS 2019-20 (tehdy to bylo cvičení 7): "písemné" cvičení 7 - v písemném cvičení je procvičena definice derivace a výpočet derivací.
Domácí úkol: Domácí úkol 6 zůstává z minulého cvičení a Domácí úkol 8 - další problémky ke spojitosti funkce a příklady pro trénink výpočtu derivací a
"moje" řešení dú 8 (řešení bývalého dú7 z LS 2019-20). - Cvičení 9. (17.4.2024):
Ještě výpočet několika limit užítím věty o limitě složené funkce, trošku o spojitosti funkce v bodě i v intervalu - spojité "dodefinování" funkce v bodě. Příklady pro procvičení definice derivace - odvození derivací některých základních funkcí, pak výpočet derivací. Užití derivace - výpočet limit užitím L´Hospitalova pravidla; "dopočítávání" derivace ve "špatných " bodech (tj. kde nejde použít "vzorce" na výpočet derivace). Nestihli jsme příklady vyšetření průběhu funkce (i takových, které nemají derivace v nějakém bodě) a vyšetřování extrémů funkce, probereme na příštím cvičení.
Příklady ke cvičení byly ještě ze souboru příkladů Cvičení 8. .
Domácí úkol: zůstává domácí úkol z minulého cvičení Domácí úkol 8. , zvláště příklady 2,3 z části "derivace funkce" (řešení je též ve cvičení 8) a můžete zkusit i Domácí úkol 9 . - Cvičení 10. (24.4.2024):
Užití derivace - ještě příklady výpočtu limit užitím L´Hospitalova pravidla; "dopočítávání" derivace ve "špatných " bodech (tj. kde nejde použít "vzorce" na výpočet derivace), vyšetření průběhu funkcí (i takových, které nemají derivace v nějakém bodě). Vyšetřování extrémů funkce a Taylorův polynom funkce a jeho užití při aproximaci hodnot funkce a i při výpočtu limit jsme bohužel nestihli.
Příklady ke cvičení: Cvičení 9 - příklady. (z minulého cvičení) a Cvičení 10 - příklady.
A písemná verze cvičení je opět z LS 2019-20 (tehdy to bylo 8. cvičení): "písemné" cvičení 8 - 1.část , písemné cvičení 8 - 2.část .
A dále zde jsou řešené "průběhy funkcí" - průběhy funkcí , a možná, že si přečtete rádi i několik řešených úloh - extrémy funkcí . Omlouvám se, je to pro přírodovědce, tak je tam i úloha z chemie, ale snad to nevadí (nemusíte to číst). A stále platí, pokud najdete někde chybu, prosím, napište mi to.
Domácí úkol: Domácí úkol 10 a "moje" řešení dú 10 (byl to dú 8 z LS 2019-20, možná je řešení někdy příliš podrobně vysvětlováno, ale je z doby on-line semestru) . - Cvičení 11. (1.5.2024) se nekonalo, neboť byl státní svátek, ale
místo cvičení byla ve středu 1.5. konzultace (v budově MFF na Malostranském náměstí, 14:00 - 17:00 v posluchárně S10) .
Příklady ke cvičení "domácímu":
Taylorův polynom a další aplikace derivace Cvičení 10 - příklady.
Primitivní funkce (výpočet neurčitých integrálů) - definice, existence, vlastnosti a výpočet primitivních funkcí (antiderivací) - užití "tabulky" primitivních funkcí, vět o substituci a integrace "per partes"., pokud se hodí, zde je "tahák" - neurčitý integrál (z minulých let) a příklady ke cvičení: cvičení 10, 11 - příklady integrál 1
Písemné verze cvičení (z LS 2019-20):
Taylorův polynom a další aplikace derivace ( LS 2019-20) - písemná verze cvičení (tehdy 9.): "písemné" cvičení 9 ., a k tomu přidávám další řešené příklady z tehdejšího domácího úkolu 9.
Domácí úkol 9. a "moje" řešení dú 9 (můžete též řešit jako dú 10 -2) .
A písemná cvičení z neurčitého integrálu: "písemné" cvičení 10 a opravená stránka 16 (integrace per pares); "písemné" cvičení 11 - úvod ;
další příklady řešené 1.část: a příklady řešené 2.část (a prosím, najdete-li chyby, napište a chyba byla nalezena a zde opravená stránka 9 - př.4 );
a dále řešené příklady (s výkladem) z přednášek pro MA1 pro chemiky: 20.11., 25.11. , 2.12. , 4.12. .
Domácí úkol: Domácí úkol 11 a "moje" řešení dú 11 (dříve dú 10). - Cvičení 12. (8.5.2024) se opět nekonalo, neboť je byl opět státní svátek, ale
i místo tohoto cvičení byla ve středu 8.5. konzultace.
A příklady ke cvičení "domácímu":
Výpočet neurčitých integrálů - užití "opačné" substituce ( 2.věty substituční), kombinace substituce a integarce per partes u výpočtu něketrých integrálů, integrace racionálních funkcí a jednoduché příklady substitucí, které vedou na integraci funkce racionální.
Příklady ke cvičení: cvičení 10,11 - příklady integrál 2 a cvičení 11 - příklady integrál 3
A písemná verze cvičení (z LS 2019-20):
"písemné" cvičení 11 - úvod a dále řešené příklady (s výkladem) z přednášek pro MA1: 20.11., 25.11. , 2.12. , 4.12. .
Další příklady řešené 1.část: a příklady řešené 2.část (a prosím, najdete-li chyby, napište a chyba byla nalezena a zde opravená stránka 9 - př.4 ) .
Domácí úkol: Domácí úkol 12-1 a "moje" řešení dú 12-1 (v LS 2019-20 dú 11)
a ještě jako dú 12-2 Domácí test "umění integrovat" (bude "počítán" zvlášť jako další dú) a "moje" řešení dú 12-2 (dú11-2 v LS 2019-20) . - Cvičení 13. (15.5.2024):
Dle dotazů posluchačů ještě trošku o užití derivace funkce - Taylorův polynom a jeho užití.
A pak výpočet neurčitých integrálů (promitivních funkcí) - zatím jsme stihli jednoduché příklady užití "tabulky" primitivních funkcí a 1.věty o substituci, užití 2.věty o substituci a integraci "per partes", a pak kombinaci substituce a integrace per partes u výpočtu něketrých integrálů si, prosím, projděte v těch "náhradních (za květnové svátky( písemných cvičeních", dotazy vyřešíme na příštím cvičení. integrace racionálních funkcí a jednoduché příklady substitucí, které vedou na integraci funkce racionální.
Příklady i domácí úkoly jsou uvedeny v "domácích cvičeních" 11. a 12. - Cvičení 14. (22.5.2024):
Příklady užití 2.věty o substituci a integrace "per partes" i kombinace substituce a integrace per partes u výpočtu integrálů, jednoduché příklady integrace racionálních funkcí a substitucí, které vedou na integraci funkce racionální. Dále pak určitý integrál Newtonův a Riemannův - výpočet integrálů (užití substituce i integrace per partes), vlastnosti určitého integrálu a aplikace, pak ještě rozšíření Riemannova integrálu - integrál přes neomezený interval, integrální kriterium konvergence řad.
Příklady ke cvičení: pro neurčitý integrál jsou v minulých cvičeních 11. a 12. a pro určitý integrál cvičení 14 - příklady určitý integrál .
A cvičení písemné, opět z LS 2019 -20 (kdy to bylo cvičení 12) : "písemné" cvičení 12 - 1.část a "písemné" cvičení 12 - 2.část
Domácí úkol: Domácí úkol 14 a "moje" řešení úkolu řešení dú 14 (tehdy dvanáctého) . - Podmínky pro zápočet:
1. vypracování (a odevzdání) aspoň sedmi ze zadaných domácích úkolů;
2. závěrečný zápočtový test, ze kterého je získána aspoň polovina bodů; v případě, že se zápočtový test nepodaří, je možné napsat test opravný.
Ukázkový zápočtový test zde
Termíny zápočtových testů ( testy budou vždy v budově IMPAKT v Troji, v posluchárně N7):
pondělí 20.5. v 15:40
pátek 24.5. v 13:00
pondělí 27.5. v 14:00
pátek 31.5. v 10:00
pátek 14.6. v 10:00
úterý 18.6. v 10:00 a ve 13:00
pátek 21.6 . v 10:00
úterý 25.6. v 10:00
a přidány termíny (opět IMPAKT, N7)
pátek 28.6. v 10:00
úterý 2.7. v 10:00
a ještě další termíny (opět IMPAKT, N7)
středa 4.9. v 10:00
pátek 6.9. v 10:00