Matematická analýza pro informatiky I (2015/16)
Cvičení k přednášce Matematická analýza I (NMAI054, paralelka 15aNMAI054×20)
(přednáší doc. Mgr. Robert Šámal, Ph.D. )
Konzultační hodiny: Čtvrtek 9:30-10:30 v T5 (před cvičením) a pak je možné pokračovat v konzultacích i po cvičení (v T5 je volno do 14:00), nebo po dohodě ( osobně, e-mailem, telefonem).
Příklady, probírané na cvičeních:
- Cvičení 1. (8.10.2015) Opakování středoškolské matematiky - výrokový počet, množinový počet, absolutní hodnota (a vzdálenost) v R, reálné funkce a jejich vlastnosti, řešení rovnic a nerovnic.
"jednoduché" důkazy, matematická indukce.
Domácí úkol 1. ( pdf ) - zatím stačí přinést na cvičení 15.10., nebo, chcete-li, do úterního večera úkol můžete dát do krabice na chodbě KAM ve druhém patře (vedle sekretariátu KAM). - Cvičení 2. (15.10.2015) : Ještě opakování - řešení rovnic a nerovnic; množinový počet; absolutní hodnota (a vzdálenost) v R, reálné funkce a jejich vlastnosti; jednoduché důkazy, matematická indukce - ( příklady ze cvičení 1 a další příklady zde).
Supremum a infimum množiny v R - příklady zde ( pdf ).
Domácí úkol 2. ( pdf ) - Cvičení 3. (22.10.2015) Ještě opakování - řešení nerovnic, absolutní hodnota, důkaz matematickou indukcí.
Ještě suprema a infima ( příklady z minulého cvičení); spočetné množiny - nějaké příklady zde ( pdf ); posloupnosti - definice a vlastnosti ( posloupnost omezená, monotonní, rekurentně zadaná); limita posloupnosti - opakování definice a důkazy limity dle definice - viz limita posloupnosti - příklady 1 ( pdf )
Domácí úkol - ještě dořešit Domácí úkol 2 a dobrovolně ( nebo k rozmyšlení) Domácí úkol 3. ( pdf ) . - Cvičení 4. (29.10.2015) - plán: Ještě opakování - řešení nerovnic, absolutní hodnota, důkaz matematickou indukcí a problémy z domácích úkolů. Spočetné množiny, těleso reálných čísel - příklady z minulých cvičení. Posloupnosti - posloupnost omezená, monotonní, rekurentně zadaná. A hlavně - limita posloupnosti : další důkazy limit z definice, definice nevlastní limity posloupnosti, problémky, výpočet limit užitím aritmetiky limit a věty o limitě sevřené posloupnosti - příklady z minulého cvičení ( limita posloupnosti - příklady 1 ( pdf ) ) .
Domácí úkol 4. ( pdf ) .
Kolega Pavel Obdržálek všem nabízí "matematický tahák", který je ke stažení zde . - Cvičení 5. (5.11.2015) : Problémy z domácích úkolů; limita posloupnosti - důkazy několika tvrzení o limitách, výpočet limit (užití aritmetiky limit, limita sevřené posloupnosti), příklady z minulého cvičení ( limita posloupnosti - příklady 1 ( pdf ) ), a další příklady limita posloupnosti - příklady 2. ( pdf ) .
Domácí úkol 5. - Omlouvám se, ale úkol jsem nestačila zadat včas, tak si, prosím, místo úkolu projděte příklady a problémy, zadané pro cvičení 5., a připravte si, prosím, na co byste se potřebovali na příštím cvičení zeptat. - Cvičení 6. (12.11.2015) : limita posloupnosti - výpočet limit (užití aritmetiky limit, limita sevřené posloupnosti), limita monotonní posloupnosti, limita posloupnosti rekurentně zadané, příklady z minulého cvičení .
Domácí úkol 6. ( pdf ) . - Cvičení 7. (19.11.2015) : Limita posloupnosti - příklady z domácího úkolu 6., limita monotonní posloupnosti, užití limity vybrané posloupnosti, limita posloupnosti rekurentně zadané ( příklady viz cv.5..
Domácí úkol 7. ( pdf ) . - Cvičení 8. (26.11.2015) : Limita posloupnosti - příklady z du 7. Nekonečné řady - konvergence, resp. divergence řady, vyšetřování konvergence řad (nutná podmínka konvergence řady, řady s nezápornými členy- "tahákové" řady , srovnávací kriterium , limitní odmocninové kriterium a limitní podílové kriterium).
Příklady (i pro následující cvičení): nekonečné řady - příklady .
Ještě pomůcka : nekonečné řady - cvičení - cvičení se řešenými příklady.
Domácí úkol 8. ( pdf ) ( vzhledem k opožděnému zadání , za což se omlouvám, můžete příklady jen promyslet jako přípravu na další cvičení, nebo, sepsané, přinést až ve čtvrtek na cvičení). - Cvičení 9. (3.12.2015): Vyšetřování konvergence nekonečných řad - i limitní srovnávací kriterium, dále Leibnizovo kriterium pro alternující řady, absolutní konvergence řady.
Příklady - nekonečné řady a limita funkce. ( pdf ) . (limita funkce pro příští cvičení) .
Domácí úkol 9 ( pdf ) a navíc "Domácí" test 1. (pdf) - limita posloupnosti a vyšetřování konvergence řad. ( Pokuste se test vyřešit do příštího cvičení, nejdéle pak do čtrnácti dnů). - Cvičení 10. (10.12.2015): Ještě vyšetřování absolutní a neabsolutní konvergence řad - příklady z domácího úkolu; užití kondenzačního kriteria; funkce - úvod, limity ve vlastním bodě.
Příklady pro příští cvičení : limita, spojitost, derivace funkce ( pdf ).
Domácí úkol 10 ( pdf ) a chcete-li, zde je druhá ukázka " zápočtových" příkladů z limit posloupností a řad - "Domácí" test 2. ( pdf ) (některé z příkladů už byly v domácích úkolech). - Cvičení 11. (17.12.15): Shrnutí "návodů" k výpočtu llimit posloupností a k vyšetřování konvergence řad ( poznámky k domácím úkolům); pak limity funkcí - trošku obtížnější příklad z minulých zkoušek (dotaz) , takže jsme začali limity, dalo by se říci, "od konce". Ale doufám, že se tak vyjasnilo, co s limitami máme dělat, jak použít aritmetiku limit, jak limitit složené funkce a také, jak je dobré znát "tahákové" limity (viz přednáška) a jak je objevit a použít, jsou-li "schovány" v nějakém poněkud složitějším výrazu.
K promyšlení na příští cvičení Domácí úkol 11. ( pdf ) a můžete se podívat na Domácí test 3 ( pdf ) ( je zde to, co bychom měli ještě zvládnout z diferenciálního počtu) a ještě
ukázka zápočtového testu ( pdf ) - Cvičení 12. (7.1.2016) - Limity funkcí, spojitost funkcí, počítaní derivací funkce, užití derivace. Další příklady: derivace a užití derivace ( pdf )
Domácí úkol 12 ( pdf ) (příklady k promyšlení)
"Pomocné" materiály:
- nekonečné řady - cvičení se řešenými příklady
- limita a spojitost funkce - cvičení se řešenými příklady
- průběhy funkcí - několik řešených příkladů
Mnoho dalších příkladů můžete také najít
- u doc. M. Lopatkové (UFAL)
- ve sbírce KAM
- ve cvičeních dr. Roberta Šámala (IUUK)
- ve sbírce prof. L. Picka (KMA)
- ve skriptech k Matematické analýze 1 (ve velmi předběžné formě, jak píše prof.L.Pick)
Z literatury, doporučené v SISu:
- V. Hájková, M. Johanis, O. John, O. Kalenda, M. Zelený: Matematika. Matfyzpress, 2006 - tato skripta už bohužel už nejsou přístupná na webu
- J. Veselý: Základy matematické analýzy I zde