PřF UK MA2 (2013/14)
Matematika A2, LS 2013/2014
Sylabus a literatura, požadavky ke zkoušce a ukázkový test - SIS
Konzultační hodiny: pondělí 9:45 - 10:30 v CH2 a středa 9:00 - 10:30 v pracovně, Albertov 6, místn. 209, nebo i po dohodě.
Navíc, v pondělí 8:10 - 9:40 se koná v CH2 repetitorium, které je určeno k opakování látky, probrané v přednáškách MA2 i na cvičeních.
Zkoušky :
- Požadavky ke zkoušce - zde
- Ukázkový test - zde
- Termíny zkoušek - viz SIS
- konzultační hodiny ve zkouškovém období - vždy v pondělí (26.5., 2.6., 9.6., 16.6., 23.6.) 9:00-12:00 v CH7, nebo po dohodě.
Některé vhodné studijní materiály :
- A.Klíč a kol.: Matematika I ve strukturovaném studiu, VŠCHT zde
- D.Turzík a kol.: Matematika II ve strukturovaném studiu, VŠCHT zde
- FEL ČVUT: P.Olšák: Lineární algebra zde
- FEL ČVUT: J Hamhalter, J. Tišer: Diferenciální počet funkcí více proměnnných zde.
- V. Hájková, M. Johanis, O. John, O. Kalenda, M. Zelený: Matematika. Matfyzpress, 2006 zde
Příklady můžete čerpat zde:
- N.Krylová, M.Štědrý: Sbírka příkladů z matematiky.
- VUT Brno: MATEMATIKA online - Matematika II
- sbírka KAM MFF
Pomocné studijní materiály (návody, řešené příklady) :
- nevlastní integrál
- nekonečné řady - "tahák"
- nekonečné řady - cvičení se řešenými příklady
Přednáška ( pondělí 10:40-12:10, středa 12:20-13:50).
- 17.2.2014 : Úvod - o obsahu přednášky; lineární algebra podruhé - shrnutí základních pojmů a problémů lineární algebry , probraných v posledních přednáškách MA1 :
vektorový prostor ( spec. Rn) - definice, lineární závislost a nezávislost skupiny vekrorů, báze a dimenze lineárního prostoru, souřadnice vzhledem k bázi, izomorfismus n-rozměrného prostoru s prostorem Rn;
matice a počítání s maticemi; řešení soustavy lineárních rovnic, Frobeniova věta o řešitelnosti soutavy lineárních rovnic; - 19.2.2014 : determinant matice - opakování definice determinantu druhého řádu a pak determinantů vyšších řádů indukcí; Sarrusovo pravidlo pro výpočet determinantu třetího řádu, determinant horní trojúhelníkové matice; několik tvrzení o determinantech - det A =det AT; determinanty ekvivalentních matic; det A=0 právě když je matice A singulární; Cramerovo pravidlo; výpočet inverzní matice pomocí determinantů.
- 24.2.2014 : ještě k vektorovým prostorům - podprostor, lineární obal skupiny vektorů; ještě k determinantům - Sarrusovo pravidlo pro výpočet determinantu třetího řádu, aplikace determinantů třetího řádu v geometrii.
Lineární zobrazení vektorových prostorů, základní vlastnosti lineárního zobrazení; spec. lineární zobrazení Rn do Rm a jeho vyjádření pomocí matice zobrazení, souvislost vlastností zobrazení a vlastností matic těchto zobrazení ( zobrazení prosté, zobrazení na, inverzní zobrazení ) ; příklady lineárních zobrazení Rn do Rm ; obecný postup při řešení lineární rovnice; vlastní čísla a vlastní vektory matice. - 26.2.2014 : Přednáška se nekoná, náhradní termín bude upřesněn.
- 3.3.2014 : Vlastní čísla a vlastní vektory matice.
Lineární rovnice druhého řádu - nejprve "obecný návod" pro hledání řešení ( z lineární algebry - řešení lineárních rovnic ), existenci a jednoznačnosti řešení OLDR 2.řádu; řešení homogenní rovnice - fundamentální systém řešení (množina řešení je lineární prostor dimenze 2) a návod k hledání fundamentálního systému pro OLDR 2.řádu s konstantními koeficienty ( v případě dvou různých reálných kořenů charakteristické rovnice, resp. dvojnásobného kořene , resp. kořenů komplexních); jednoduché příklady. - 4.3.2014 ( náhradní přednáška za 26.2.2014): Metoda variace konstant pro nalezení partikulárního řešení rovnice s pravou stranou; metoda odhadu partikulárního řešení pro specielní pravé strany (zatím bez komplexní exponenciely), příklady.
- 5.3.2014: Formulace počáteční úlohy a okrajové úlohy pro OLDR 2.řádu; příklad - rovnice harmonických kmitů; zavedení komplexní exponenciely ( i trošku obecněji - komplexní funkce reálné proměnné); užití komplexní exponenciely při řešení OLDR 2.řádu s konstantními koeficienty v případě komplexních kořenů charakteristické rovnice.
- 10.3.2014 : Užití komplexní exponenciely při řešení OLDR 2.řádu s konstantními koeficienty v případě komplexních kořenů charakteristické rovnice a příklady užití komplexní exponenciely při odhadu partikulárního řešení nehomogenní rovnice.
- 12.3.2014: Počáteční úloha pro soustavy lineárních diferenciálních rovnic prvního řádu - seznámení s problémem pomocí řešení jednoduchých příkladů, rozbor "výsledků". Počáteční úloha pro soustavy LDR 1.řádu s konstantními koeficienty - zobecnění výsledků řešení příkladů pro případ navzájem různých vlastních čísel matice soustavy. Řešení soustavy v případě komplexních vlastních čísel - na příkladu; poznámky o metodě variace konstant a odhadu řešení nehomogenní soustavy. Řešení OLDR 2.řádu s konstantními koeficienty pomocí soustavy dvou lineárních diferenciálních rovnic prvního řádu a obráceně, převedení soustavy dvou lineárních diferenciálních rovnic prvního řádu na lineární rovnici druhého řádu.
- 17.3.2014: Poznámky k řešení soustavy lineárních diferenciálních rovnic prvního řádu - případ komplexních vlastních čísel - příklad; odhad řešení nehomogenní soustavy.
Problém Dravec-kořist ( referát).
Funkce několika reálných proměnných - úvod. - 19.3.2014: Příklady reálných funkcí i vektorových funkcí několika proměnných, vzdálenost v prostoru Rn, úvodní poznámky o limitě funkce více proměnných. příklady.
- 24.3.2014: Množiny v Rn ( množina otevřená, uzavřená, hranice množiny, uzávěr, množina omezená, oblast ); limita funkce, spojitost; příklady; parciální derivace, příklady výpočtu parciálních derivací, parciální derivace vyšších řádů; záměnnost parciálních derivací.
- 26.3.2014: Funkce diferencovatelná v bodě, diferenciál funkce, gradient, rovnice tečné roviny (nadroviny) ke grafu funkce a lineární aproximace funkce, příklady.
- 31.1.2014: Derivace ve směru, odvození vzorce, příklady, význam gradientu funkce; derivace složené funkce více proměnných, odvození pravidla ; příklady derivování složených funkcí, kde vnitřní funkce je funkce jedné nebo i více proměnných; příklad transformace diferenciálního operátoru do polárních souřadnic a užití transformace k nalezení řešení parciální diferenciální rovnice.
- 2.4.2014 : Opakování a příklady derivování složených funkcí více proměnných, transformace diferenciálního operátoru do polárních souřadnic a užití transformace k nalezení řešení parciální diferenciální rovnice, počáteční úloha pro vlnovou rovnici v jedné dimenzi. Úvodní poznámky k problému implicitně definovaných funkcí.
- 7.4.2014 : Vektorové funkce více proměnných ( obecně z Rn do Rm ) , limita, spojitost, diferenciál vektorové funkce více proměnných jako lineární zobrazení, Jakobiho matice, příklady.
Definice funkce jedné proměnné implicitně definované; věta o implicitní funkci jedné proměnné ,příklady. - 9.4.2014 : Věta o implicitní funkci několika proměnných a systému implicitně definovaných funkcí, výpočet a užití derivací funkcí definovaných implicitně, příklady.
- 14.4.2014 : Extrémy funkcí více proměnných - definice lokálních a globálních extrémů, věta o globálních extrémech spojité funkce na kompaktní množině, příklady; lokální extrém - kritické body pro lokální ektrém; nutná podmínka lokálního extrému pro funkce, mající všechny parciální derivace 1.řádu; druhý diferenciál, diferenciály vyšších řádů a Taylorův polynom pro funkce více proměnných.
- 16.4.2014: Postačující podmínky pro lokální extrém funkce dvou proměnných (Hessova matice); příklady. Dvojný integrál - úvod.
- 23.4.2014 : Dvojný integrál - definice dvojného Riemannova integrálu přes obdélník : nutná podmínka a postačující podmínky existence, vlastnosti dvojného integrálu, aplikace , výpočet - Fubiniova věta pro obdélník ; příklady . Dvojný integrál přes měřitelnou oblast - úvod.
- 28.4.2014: Dvojný integrál přes měřitelnou oblast : definice, Fubiniova věta , příklady výpočtu i aplikace.
- 30.4.2014: Substituce ve dvojném integrálu ( spec.do polárních souřadnic), příklady ; trojný integrál, nejprve definice integrálu přes trojrozměrný interval, pak opět rozšíření integrace na integraci přes měřitelnou oblast, výpočet dle Fubiniovy věty pro některé typy měřitelných oblastí.
- 5.5.2014: Příklady aplikace a výpočtu trojných integrálů; substituce v trojném integrálu, spec. válcové a sférické souřadnice, příklady.
- 7.5.2014: Křivkový integrál skaláru - co budeme rozumět křivkou v R3(R2), délka křivky, definice křivkového integrálu skalární funkce, podmínky existence, vlastnosti a výpočet křivkového integrálu skaláru, příklady.
- 12.5.20104: Křívkový integrál vektorové funkce - definice a výpočet, příklady. Nezávislost křivkového integrálu vektoru na cestě, potenciální pole, poteciál, příklady. Nutná podmínka a postačující podmínka potenciálnosti pole. Postačující podmínka potenciálnosti pole ( v R2 - Greenova věta).
- 14.5.2014: Výpočet potenciálu vektorového pole, příklady. Nevlastní integrál přes neomezený interval - definice konvergence, resp.divergence nevlastního integrálu, příklady.
- 19.5.2014: Nevlastní integrál přes neomezený interval - srovnávací a limitní srovnávací kriterium pro integrály, příklady . Nevlastní integrál z neomezené funkce - definice, konvergentní, resp, divergentní integrál, příklady, kriteria konvergence, příklady; integrace per partes a substituce v nevlastním integrálu; funkce gamma , integrál Laplaceův, Fresnelův .
- 20.5.2014 (náhradní přednáška za Rektorský den) v 17:20 v CH2 - plán: Výpočet potenciálu vektorového pole, příklady. Nevlastní integrál přes neomezený interval - definice konvergence, srovnávací funkce gamma , integrál Laplaceův, Fresnelův .
- 21.5.2014 : Nekonečné řady - definice konvergentní, resp. divergentní řady; jednoduché příklady konvergentních, resp. divergentních řad; nutná podmínka konvergence řady; kriteria konvergence pro řady s nezápornými členy - srovnávací, limitní srovnávací, limitní podílové a odmocninové kriterium, kriterium integrální, příklady; absolutní a neabsolutní konvergence řady, Leibnizovo kriteriu pro alternující řady, příklady; mocninné řady - definice, poloměr a obor konvergence, základní vlastnosti mocninných řad, Taylorovy řady, rozvoj funkce v Taylorovu řadu, příklady.
Cvičení - paralelka 03 ( pondělí 16:30-18:00, středa 10:40-12:10).
- 17.2.2013 : Lineární algebra - vektorový prostor ( lineární kombinace vektorů, závislost, nezávislost skupiny vektorů, báze, souřadnice vektoru vzhledem k bázi), matice ( operace s maticemi, výpočet a užití inverzní matice); výběr příkladů: Příklady z lineární algebry 1
Domácí úkol: Lineární algebra 1 - dú 1. - 19.2.2014 : Ještě lineární algebra - opakování základních pojmů, maticový počet . příklady viz cvičení 17.2. .
- 24.2.2014 : Ještě opakování LA - řešení soustav lineárních rovnic; vlastnosti, výpočet a užití determinantů ( příklady z 17.2.).
Lineární zobrazení - výběr příkladů: Příklady z lineární algebry 2 .
Domácí úkol: Lineární algebra 2 - dú 2. - 26.2.2014: Opakování - komplexní čísla : příklady : Komlexní čísla - opakování ,
Domácí úkol: Komplexní čísla - dú 3 - 3.3.2014: Ještě lineární algebra - řešení soustav, lineární závislost, nezávislost vektorů, báze, lineární zobrazení.
- 5.3.2014: Lineární zobrazení.
- 10.3.2014: Lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty. Příklady viz Sbírka ( Krylová, Štědrý ) nebo výběr příkladů: Komplexní čisla a komplexní funkce, OLDR 2.řádu a OLDR 2.řádu, soustavy OLDR 1. řádu
Domácí úkol : OLDR 2.řádu - dú 4. - 12.3.2014 : Lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty, odhad partikulárního řešení .
- 17.3.2014: Lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty, variace konstant i odhad partikulárního řešení , užití komplexní exponenciely.
Testík z lineární algebry. - 19.3.2014: Hodnocení řešení testu z LA. Lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty - odhad partikulárního řešení.
- 24.3.2014: Ještě lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty, variace konstant i odhad partikulárního řešení
Domácí úkol: Soustavy OLDR 1.řádu - dú 5. - 26.3.2014: Ještě lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty - odhad partikulárního řešení užitím komplexní exponenciely.
Soustavy lineárních diferenciálních rovnic 1.řádu ( příklady viz cvičení 10.3.). - 31.3.2014: Ještě lineární diferenciální rovnice 2.řádu s konstantními koeficienty, odhad partikulárního řešení užitím komplexní exponenciely. Soustavy lineárních diferenciálních rovnic 1.řádu.
Jednoduché příklady funkcí dvou proměnných. - 2.4.2014: Reálné funkce několika proměnných - limita, spojitost, parciální derivace, difetrenciál, rovnice tečné roviny ke grafu funkce dvou proměnných.
Příklady viz Sbírka ( Krylová, Štědrý ) nebo výběr příkladů: Funkce více proměnných 1 - definiční obor, limita, parciální derivace. - 7.4.2014: Reálné funkce několika proměnných - parciální derivace, diferenciál a jeho užití, derivace ve směru. derivace složených funkcí více proměnných.
Příklady viz Sbírka ( Krylová, Štědrý ) nebo výběr příkladů: Funkce více proměnných 2 - ještě parciální derivace, derivace ve směru a derivace složených funkcí.
Domácí úkol: Funkce více proměnných 1 - dú 6. - 9.4.2014 : Testík - lineární diferenciální rovnice 2.řádu. Ještě procvičování základních pojmů u funkcí více proměnných, parciální derivace, derivace ve směru.
- 14.4.2014 : Derivace složených funkcí více proměnných; vektorové funkce více proměnných.
- 16.4.2014: Derivace složených funkcí více proměnných; transformace diferenciálních operátorů do polárních souřednic.
- 23.4.2014 : Ještě derivace složených funkcí více proměnných ( řetízkové pravidlo); druhý diferenciál a jeho užití.
- 28.4.2014 : Implicitní funkce jedné proměnné i několika proměnných; vyšetřování lokálních i globálních extrémů funkcí více proměnných - výběr příkladů: Funkce více proměnných 3 - implicitní funkce, extrémy funkcí dvou proměnných.
Domácí úkol: Funkce více proměnných 2 - implicitní funkce - dú 7.
Funkce více proměnných 3 - extrémy - dú 8 - 30.4.2014: Implicitní funkce několika proměnných; vyšetřování lokálních i globálních extrémů funkcí dvou proměnných.
- 5.5.2014: Vyšetřování lokálních a globálních extrémů funkcí dvou proměnných; dvojný integrál - příklady: Dvojný a trojný integrál1 .
- 7.5.2014: Testík - základní pojmy diferenciálního počtu funkcí více proměnných.
Dvojný integrál - příklady: Dvojný a trojný integrál1 a Dvojný a trojný integrál 2 - užití substituce .
Domácí úkol: dú9 - Dvojný a trojný integrál - 12.5.2014: Dvojný a trojný integrál integrál.
- 14.5.2014: Dvojný a trojný integrál integrál - substituce, aplikace.
- 19.5.2014 : Křivkový integrál skalární i vektorové funkce, potenciál.
Domácí úkol: dú 10 - křivkový integrál - 21.5.2014 : Výpočet potenciálu vektorového pole. Nevlastní integrál.
Můžete zkusit domácí úkoly: dú11 - Nevlastní integrál. a dú12 - Nekonečné řady.